TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜZCE ESNAF ve SANATKARLAR
ODALARI BİRLİĞİ
KURUMSAL BAŞKAN YÖNETİM KURULU ODALARIMIZ İLETİŞİM
DESOB' DAN KÜÇÜK ESNAFLAR İÇİN VALİLİKTEN TALEPLER
A A A A A A
Tarih: 6.05.2020 16:14:00

       Koronavirüs (covıd-19) pandemisi dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de büyük bir hızla yayılım göstermiş ve maalesef binlerce insanımızın can kaybına sebep olmuş ve olmaya devam etmektedir. Buna bağlı olarak ülkemizde salgının ilk görüldüğü tarih olan 11 Mart 2020 itibari  ile, diğer illerle birlikte ilimizde de olağan üstü umumi hıfzıssıhha meclisi tarafından salgının yayılmasını engellemek için bir çok kısıtlayıcı tedbir alınmış ve uygulanmaktadır.

      Fakat alınan tedbirler kapsamında bilindiği üzere birliğimize bağlı küçük ve orta çaplı bir çok esnaf ve sanatkar   işletmesinin faaliyetleri durdurulmuş ve bir çoğuna da resmi tatiller de dahil olmak üzere hafta sonları işyerlerini açma yasağı getirilmiştir. Bu durum her ne kadar insan hayatı ve sağlığı göz önünde bulundurularak karara bağlanmış olsa da zaten kıt kanaat çok zorlu bir rekabet ortamında hem ekmeğini kazanmaya çalışan  hem de yanlarında çalıştırdıkları bir iki elemanla istihdama katkıda bulunan ekonominin temel taşları olan esnaf ve sanatkarlarımızı içinden çıkılamaz bir duruma sokarak derinden etkilemektedir.

      Yine bilindiği üzere salgının ülkemiz üzerindeki etkisini azaltmaya başladığı ve bu sebeple alınan  kısıtlama kararlarında gevşetilmeye gidilerek 11 Mayıs 2020 tarihi itibari ile kademeli olarak normal hayata dönüş sürecinin başlatılacağı sayın cumhur başkanımız tarafından açıklanmıştır. Açıklanan gevşetme kararlarında bu tarihten itibaren AVM’lerin açılacağı da dile getirilmiştir. Söylendiği gibi AVM’ler açıkken birliğimiz üyesi konfeksiyoncuların böyle bir durumda alınan kararlar gereği hafta sonları kapalı olması küçük esnafın daha da fazla mağduriyet yaşaması anlamına gelecektir ve adil olmayan bir durum oluşacaktır.

      Bu bağlamda temsil ettiğimiz 27 meslek odamız ve bunlara kayıtlı 10.900 üyemiz adına gelen talepler doğrultusunda makamınızdan, tedbirler kapsamında faaliyeti durdurulmuş ve il umumi hıfzıssıhha meclisi tarafından alınan karar gereği resmi tatillerde ve hafta sonlarında işyerini açma yasağı getirilen başta; konfeksiyon, ayakkabıcı, pazarcı, tesisatçı, büfeci, elektrikçi, cep telefonu satışı ve aksesuarcı, oto galerici, kaportacı, oto boyacı vb. gibi sektörlerde faaliyet gösteren ve yine  insanlarla sosyal mesafe gerektirmeyen inşaat  sektöründeki üyelerimizin ve yanlarında çalışanların ekonomik durumlarını ve bu tatil günlerinden sonraki ilk mesai günlerinde yaşanan yoğunluk sebebi ile salgının yayılım hızının artma ihtimalini de düşünerek özellikle resmi tatiller ve yaklaşmakta olan ramazan bayramı öncesi  hafta sonları  işyerlerini açma  yasağının tarafınızca ön görülen koşullarda gerekli tedbirler alınmak sureti ile gevşetilerek yeni bir düzenleme yapılmasını ve Umumi Hıfzıssıhha meclisinde esnaflarla ilgili kararlar alınırken esnafları temsilen birliğimizden de bir kişinin kurula dahil edilmesini talep etmekteyiz. 

Diğer Haberler
MİLLETİMİZE GEÇMİŞ OLSUN
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ DİPLOMASI ALMAK İSTEYEN USTALARIN DİKKATİNE !!!
DESOB BÜLTEN 8.SAYI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
BASININ ÇABALARINI TAKDİR EDİYORUM
DESOB BÜLTENİ 7.SAYI
BAYRAMLAR SAYISIZ HİKMETLERİ BARINDIRIYOR
7326 SAYILI KANUNLA GETİRİLEN BORÇLARIN YAPILANDIRILMASI
KOSGEB DESTEKLERİ İÇİN SÜRE UZATILDI
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ MEZUNLARI DİPLOMALARINI ALDILAR
© Copyright 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. - T.C. Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği