TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜZCE ESNAF ve SANATKARLAR
ODALARI BİRLİĞİ
KURUMSAL BAŞKAN YÖNETİM KURULU ODALARIMIZ İLETİŞİM
DESOB' DAN KÜÇÜK ESNAFLAR İÇİN VALİLİKTEN TALEPLER
A A A A A A
Tarih: 6.05.2020 16:14:00

       Koronavirüs (covıd-19) pandemisi dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de büyük bir hızla yayılım göstermiş ve maalesef binlerce insanımızın can kaybına sebep olmuş ve olmaya devam etmektedir. Buna bağlı olarak ülkemizde salgının ilk görüldüğü tarih olan 11 Mart 2020 itibari  ile, diğer illerle birlikte ilimizde de olağan üstü umumi hıfzıssıhha meclisi tarafından salgının yayılmasını engellemek için bir çok kısıtlayıcı tedbir alınmış ve uygulanmaktadır.

      Fakat alınan tedbirler kapsamında bilindiği üzere birliğimize bağlı küçük ve orta çaplı bir çok esnaf ve sanatkar   işletmesinin faaliyetleri durdurulmuş ve bir çoğuna da resmi tatiller de dahil olmak üzere hafta sonları işyerlerini açma yasağı getirilmiştir. Bu durum her ne kadar insan hayatı ve sağlığı göz önünde bulundurularak karara bağlanmış olsa da zaten kıt kanaat çok zorlu bir rekabet ortamında hem ekmeğini kazanmaya çalışan  hem de yanlarında çalıştırdıkları bir iki elemanla istihdama katkıda bulunan ekonominin temel taşları olan esnaf ve sanatkarlarımızı içinden çıkılamaz bir duruma sokarak derinden etkilemektedir.

      Yine bilindiği üzere salgının ülkemiz üzerindeki etkisini azaltmaya başladığı ve bu sebeple alınan  kısıtlama kararlarında gevşetilmeye gidilerek 11 Mayıs 2020 tarihi itibari ile kademeli olarak normal hayata dönüş sürecinin başlatılacağı sayın cumhur başkanımız tarafından açıklanmıştır. Açıklanan gevşetme kararlarında bu tarihten itibaren AVM’lerin açılacağı da dile getirilmiştir. Söylendiği gibi AVM’ler açıkken birliğimiz üyesi konfeksiyoncuların böyle bir durumda alınan kararlar gereği hafta sonları kapalı olması küçük esnafın daha da fazla mağduriyet yaşaması anlamına gelecektir ve adil olmayan bir durum oluşacaktır.

      Bu bağlamda temsil ettiğimiz 27 meslek odamız ve bunlara kayıtlı 10.900 üyemiz adına gelen talepler doğrultusunda makamınızdan, tedbirler kapsamında faaliyeti durdurulmuş ve il umumi hıfzıssıhha meclisi tarafından alınan karar gereği resmi tatillerde ve hafta sonlarında işyerini açma yasağı getirilen başta; konfeksiyon, ayakkabıcı, pazarcı, tesisatçı, büfeci, elektrikçi, cep telefonu satışı ve aksesuarcı, oto galerici, kaportacı, oto boyacı vb. gibi sektörlerde faaliyet gösteren ve yine  insanlarla sosyal mesafe gerektirmeyen inşaat  sektöründeki üyelerimizin ve yanlarında çalışanların ekonomik durumlarını ve bu tatil günlerinden sonraki ilk mesai günlerinde yaşanan yoğunluk sebebi ile salgının yayılım hızının artma ihtimalini de düşünerek özellikle resmi tatiller ve yaklaşmakta olan ramazan bayramı öncesi  hafta sonları  işyerlerini açma  yasağının tarafınızca ön görülen koşullarda gerekli tedbirler alınmak sureti ile gevşetilerek yeni bir düzenleme yapılmasını ve Umumi Hıfzıssıhha meclisinde esnaflarla ilgili kararlar alınırken esnafları temsilen birliğimizden de bir kişinin kurula dahil edilmesini talep etmekteyiz. 

Diğer Haberler
BAŞKAN MUSTAFA KAYIKCI' DAN "21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ" MESAJI
DÜZCE VALİLİĞİ 17.10.2020 TARİHLİ İL OLAĞANÜSTÜ HIFZISSIHHA MECLİSİ KARARLARI
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN 81 İL VALİLİĞİNE GENELGE GÖNDERİLDİ
DÜZCE VALİLİĞİ 02.10.2020 TARİHLİ İL OLAĞANÜSTÜ HIFZISSIHHA MECLİSİ KARARLARI
DÜZCE VALİLİĞİ 30.09.2020 TARİHLİ İL OLAĞANÜSTÜ HIFZISSIHHA MECLİSİ KARARLARI
NISGEM' DEN DESOB' A ZİYARET
GÖÇMENLERİN İŞ GÜCÜ PİYASASINA ENTEGRASYONLARIN HIZLANDIRILMASI
SON BAŞVURU TARİHİ 25 EYLÜL 2020 OLARAK GÜNCELLENMİŞTİR.
DÜZCE VALİLİĞİ 21.09.2020 TARİHLİ İL OLAĞANÜSTÜ HIFZISSIHHA MECLİSİ KARARLARI
DESOB BAŞKANI MUSTAFA KAYIKCI' DAN GAZİLER GÜNÜ MESAJI
DESOB BAŞKANI MUSTAFA KAYIKCI' DAN DÜZCESPORA DESTEK MESAJI
© Copyright 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. - T.C. Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği