TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜZCE ESNAF ve SANATKARLAR
ODALARI BİRLİĞİ
KURUMSAL BAŞKAN YÖNETİM KURULU ODALARIMIZ İLETİŞİM
AKÇAKOCA SELZEDE ESNAFLARA KOSGEB DESTEĞİ
A A A A A A
Tarih: 4.09.2019 16:19:00
AKÇAKOCA SELZEDE ESNAFLARA KOSGEB DESTEĞİ

Düzce’nin Akçakoca ve Cumayeri İlçelerinde yaşanan sel felaketinde zarar gören esnafların hasarlarının giderilmesi için daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destkelmeyi KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt açıkladı. Uzun Kurt; hasarı resmi kurumlar tarafından tespit edilen esnafların kullanabilmesi için faizsiz kredi desteği verileceğini açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda Düzce’nin Akçakoca ve Cumayeri ilçelerinde yaşanan sel felaketinde hasara uğrayan işletmeler için KOSGEB harekete geçti. Kredi ile ilgili olarak Akçakoca İlçesi’ne gelen KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, milletvekilleri Ayşe Kreşir ve Ümit Yılmaz, Vali Zülkif Dağlı, Kaymakam Yasin Öztürk, esnaf odaları başkanları ve ticaret ve sanayi odası başkanları ile bir araya gelerek toplantı yaptı. Toplantı sonrasında basın açıklaması yapan KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt; selden zarar gören işletmeler için 100 bin TL’ye kadar 0 faizli ve 1 yıl geri ödemesiz kredi desteği verileceğini açıkladı. Prof. Dr. Cevahir Uzkurt; “Selden zarar gören işletmelerimize Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla KOSGEB olarak 100 bin TL'ye kadar faizsiz kredi verileceği daha önce açıklanmıştı. Kullandırım süreci bankalarla birlikte tamamlanmış bulunmakta. Bugün itibariyle 11 bankayla mutabakatları imzaladık KOSGEB olarak. Banka genel müdürlükleri de önümüzdeki gün ve en geç gelecek hafta içerisinde Düzce'deki şubelerine talimatlarını gönderip selden zarar gören işletmelere bu krediyi kullandıracaklar. Bu Kredi daha önce de ifade edildiği gibi 36 ay vadelidir. Kredi sıfır faizli yani faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak kullanılan anapara ise kullanan işletme tarafından ödenecektir. Ödeme 1 yıl geri ödemesiz,  1 yıl sonraki 2 yıl içerisinde üçer ayda bir olmak üzere 9 eşit taksitte ödenecek. Burada kredi kullandırım sürecinde özellikle kaymakamlığımız tarafından hasar tespiti yapılmış ve tespit edilen tutarın 100 bin lirayı geçmeyen kısmı olarak kredi KOSGEB tarafından maliyeti karşılaşacak. Örneğin bir işletmemiz 100 bin TL’lik değil de 70 bin TL’lik bir zarar görmüşse bu da kaymakamlığımız tarafından tutanak altına alınmış ise 70 bin lira kredi kullanıp bu 11 bankadan KOSGEB olarak biz bunun faizini karşılayacağız. Burada teminat bulma konusunda sıkıntı çeken işletmelerimiz içinde Kredi Garanti Fonu ile gerekli mütabakatı yaptık. Buradan sorunu çözüyor olacağız. Burada Düzce için bir karar daha almıştık. KOSGEB’e borcu olan işletmelerimizin de bu borcunu 1 yıl daha yani 2020 yılının 9.’ncu ayına kadar ertelemesi yapıldı.  Burada da yaklaşık 25 firmamız bu imkândan yararlanmış bulunmakta. Karar alındıktan sonra şöyle bir süreç izliyoruz. Bu acil destek kredimizde bankalarla öncelikle görüşürüz ve yazışıyoruz. Onlara bu programa katılmak için ne kadarlık bir teklif vereceklerini soruyoruz. Birinci teklifleri aldıktan sonra en düşük olan tekliften hareketle tekrar ikinci bir teklifinde buluyoruz. Tabi burada teklifler genel müdürlüklerle yazılı olarak yapılıyor. Genel Müdürlüklerden kaynaklanan bir sürecin uzaması söz konusu oldu ama şu an süreci tamamlamış bulunmaktayız. En geç gelecek hafta işletmelerimiz kredileri kullanmaya başlayacaklar. Umarım KOSGEB olarak buradaki yaraların sarılması için bir nebze faydamız oldur” diye konuştu  Prof. Dr. Uzkurt, programın sel afetinden zarar gören esnaflar olduğunu belirterek;

“Programın amacı doğrudan sel felaketinde zarar gören işletmelerimize dönük bir zararın tazmini yönünde bir finansman kolaylığı. Burada biz şunu dikkate alacağız. Selden doğrudan ya da dolaylı olarak zarar gören, etkilenen ve zararları kamu kurumlarını tarafından tespit edilen firmalarımıza bu krediyi kullandıracağız. Bu programın kapsamı budur” dedi.

Diğer Haberler
MİLLETİMİZE GEÇMİŞ OLSUN
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ DİPLOMASI ALMAK İSTEYEN USTALARIN DİKKATİNE !!!
DESOB BÜLTEN 8.SAYI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
BASININ ÇABALARINI TAKDİR EDİYORUM
DESOB BÜLTENİ 7.SAYI
BAYRAMLAR SAYISIZ HİKMETLERİ BARINDIRIYOR
7326 SAYILI KANUNLA GETİRİLEN BORÇLARIN YAPILANDIRILMASI
KOSGEB DESTEKLERİ İÇİN SÜRE UZATILDI
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ MEZUNLARI DİPLOMALARINI ALDILAR
© Copyright 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. - T.C. Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği