TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜZCE ESNAF ve SANATKARLAR
ODALARI BİRLİĞİ
KURUMSAL BAŞKAN YÖNETİM KURULU ODALARIMIZ İLETİŞİM
BİRLİK BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI
A A A A A A
Tarih: 2.09.2019 16:09:00
BİRLİK BAŞKANLAR KURULU TOPLANTISI

ESNAFLAR ZOR DURUMDA

'ESNAFLIK' MESLEĞİ DE ZORLANIYOR

Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (DESOB)  'Başkanlar Kurulu' toplantısı Akçakoca otelde yapıldı. Düzce il ve ilçelerinde görev yapan Oda Başkanlarının katıldığı toplantıda esnaf ve sanatkarların sorunları ele alındı. Yaklaşık iki saat süren toplantıya başkanlık eden DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı, Türkiye genelinde esnaf ve sanatkarların ekonomik açıdan sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Kayıkcı ayrıca, 'Esnaf ve Sanatkarlık' mesleğinin de riske girdiğini açıkladı.

 

Yılda en az bir kez yapılan, il genelindeki Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğine (DESOB)  bağlı Oda Başkanlarının katıldığı 'Başkanlar Kurulu' toplantısı Akçakoca otelde DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı başkanlığında yapıldı. Düzce il genelinde görev yapan tüm Oda Başkanlarının katıldığı ve yaklaşık iki saat süren toplantıda esnaf ve sanatkarların sorunları masaya yatırıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan DESOB Başkanı Kayıkcı, önce Birlik ve Konfederasyon düzeyinde yasa ve yönetmeliklere göre  çalışmaları Oda Başkanlarına aktardı, ardından da Düzce'deki Odaların görüşleri için Başkanlara söz verdi. Esnaf ve Sanatkarların ekonomik açıdan sıkıntılı olduğunu vurgulayan Başkan Kayıkcı, " Yaşanan sıkıntılar esnaflık mesleğini de riske sokmaya başladı. Bazı esnaf ve sanatkarlık bölümleri tarihe karışmak üzere' dedi.

REKABET ŞARTLARI ORTADAN KALKTI

DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı, Başkanlar Kurulu toplantısında esnaf ve sanatkarların mevcut durumunu aktardı. Kayıkcı, küçük ve orta ölçekli sınıfına giren bireysel girişimci esnafların, kurumsal firmalarla rekabet şartlarının ortadan kalktığına dikkat çekerek, " Bir ürünün maliyetinin belirlenmesi satış fiyatında önemli etkendir. Bir rafa giren ürününün maliyeti kurumsal firmalarda düşük. Esnaf ve Sanatkar aynı ürünü aynı maliyetle rafa sokamıyor. Nasıl rekabet edebilsin. AVM'lere belli bir standart getirilmemiş. AVM çatısı altında, elbise de satılıyor, otomobil de satılıyor. Berber de var, lokantacı da var. AVM'ler kapalı bir şehir haline dönüştü. Sokaktaki esnaf kepenk indirmek zorunda kalıyor' dedi.

E- ticaretin esnaf ve sanatkarın görünmeyen bir rakibi olduğuna değinen Kayıkcı bu konuda da şu görüşlere yer verdi " İnternet sitesi, telefon, kredi kartları üzerinden yeni bir alışveriş sistemi hızla piyasada yer alıyor. Şu anda e-ticaret genel ticaretin yüzde 32'sini karşılıyor ve giderek de bu oran yükseliyor. İnternet sitesi üzerinden her çeşit ürün satın alınabiliyor." Kayıkcı, e-ticaret konusunda esnaf ve sanatkarlara öncelik verilmesi gerektiğini kaydetti.

KURUM İLİŞKİLERİ

DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı, esnaf ve sanatkarların, Odaların, Sosyal Güvenlik Kurumu, İŞKUR gibi kurumlarla, yerel yönetimlerle ilişkileri geliştirmeleri gerektiğini ifade eden Kayıkcı " Esnafların hizmet ağı, resmi işlemleri bu kurumlarla bağlantılıdır. Esnafların haklarının korunması, rekabet şartları, iş ve istihdam koşulları için bu diyaloglar önemlidir' dedi.  Toplantı daha sonra tüm Oda başkanlarının bölgelerine ilişkin sorun ve taleplerini dile getirmeleri ile devam etti.

Haberin Diğer Fotoğrafları
Diğer Haberler
MİLLETİMİZE GEÇMİŞ OLSUN
MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ DİPLOMASI ALMAK İSTEYEN USTALARIN DİKKATİNE !!!
DESOB BÜLTEN 8.SAYI
BAŞIMIZ SAĞOLSUN!
BASININ ÇABALARINI TAKDİR EDİYORUM
DESOB BÜLTENİ 7.SAYI
BAYRAMLAR SAYISIZ HİKMETLERİ BARINDIRIYOR
7326 SAYILI KANUNLA GETİRİLEN BORÇLARIN YAPILANDIRILMASI
KOSGEB DESTEKLERİ İÇİN SÜRE UZATILDI
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ MEZUNLARI DİPLOMALARINI ALDILAR
© Copyright 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. - T.C. Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği