TÜRKİYE CUMHURİYETİ
DÜZCE ESNAF ve SANATKARLAR
ODALARI BİRLİĞİ
KURUMSAL BAŞKAN YÖNETİM KURULU ODALARIMIZ İLETİŞİM
ESNAFA FİNANS DESTEĞİ!
A A A A A A
Tarih: 30.12.2020 16:12:00
ESNAFA FİNANS DESTEĞİ
 
Esnafa, kira ve hibe desteğinin ardından kredi kolaylığı geliyor. Halkbank kredilerde yüzde 50 faiz indirimi yapacak. Genç esnafa 100 bin liraya kadar sıfır faizli kredi verilecek. Geleneksel mesleklere faizsiz kredi verilecek. Ekipman, makine, hammadde alımlarının karşılanması için 30 bin liraya kadar verilen kredilerde de faiz sıfırlanacak.
 
Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yaşama geçirilen kira ve hibe desteğinin ardından 1 Ocak 2021 itibarıyla esnaf için kredi muslukları da açılıyor.
Kararnameye göre gelecek yıl esnafa Halkbank'tan yüzde 50 faiz indirimli kredi sağlanacak. Halkbank'ın kredi ve kefalet kooperatifi kefaletiyle veya doğrudan kullandırdığı ve bakiyesi 2021'e devreden kredilerde de faiz indirimi uygulanacak. Bankanın KKTC'de faaliyet gösteren şubeleri de esnaf kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan esnafa verilen kredilerde yine indirimli faiz oranından kredi kullanabilecek. Bakiyesi 2021'e devreden kredilere 1 Ocak ile 31 Aralık 2021 arasında TESKOMB aracılığıyla ya da doğrudan kullandırılan kredilere piyasa faizinin yüzde 50'si oranında indirim yapılacak.
 
FAİZSİZ KREDİ VERİLECEK
 
Kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında faaliyet gösteren ve Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi sahibi esnaf ve sanatkarlar destekten faizsiz olarak yararlanacak. Kredi başvuru tarihi itibarıyla en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve belge kapsamında son 1 yıl içinde işletme kurduğunu belgeleyenler, önceki yıllarda kullandıkları kredilerden bakiyesi devam edenler ve yeni kredi kullanımları için faiz ödemeyecek.
 
Uygulamalı girişimcilik eğitimini bitiren, 30 yaşın altındaki genç girişimci esnaf ve sanatkâra 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği verilecek. Bunun için KOSGEB'in onayladığı projeyi sunmaları gerekiyor. Bu destekten bakiyesi gelecek yıla devreden kredi borcu olanlar yararlanamayacak. Makine, demirbaş alımı, ekipman, işyeri modernizasyonu, hammadde ihtiyaçlarının karşılanması için kullandırılan 30 bin liraya kadarlık kredide de gelecek yıla devredenler için faiz yüzde sıfır olacak.
Kararnamede, salgınla mücadele döneminde kullandırılan indirimli kredilerin dövize yönlendirildiğine yönelik tespitlere karşı da önlem alındı. İndirimli ve faizsiz kredinin, faaliyet alanı dışında kıymetli maden ve döviz alımında, diğer yüksek riskli finansal araçlarda, portföy yönetim şirketlerinde ve aracı kurumlarda, başka bir kredi verende veya herhangi bir yatırım aracında kullanılmayacağı taahhüt edilecek.
 
MESLEKLER:
 
Geleneksel, kültürel, sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutan el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini, çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işçiliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık gibi faaliyet kollarında faiz indirimi yüzde 100 olacak.
 
Diğer Haberler
DÜZCE VALİLİĞİ 14.04.2021 TARİHLİ İL OLAĞANÜSTÜ HIFZISSIHHA MECLİSİ KARARLARI
81 İL VALİLİĞİNE KISMİ KAPANMA GENELGESİ GÖNDERİLDİ
HOŞGELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN
DÜZCE VALİLİĞİ 12.04.2021 TARİHLİ İL OLAĞANÜSTÜ HIFZISSIHHA MECLİSİ KARARLARI
BAŞKAN MUSTAFA KAYIKCI'DAN "POLİS HAFTASI" İLE İLGİLİ KUTLAMA MESAJI
SGK YAPILANDIRMA PRİM VE BORÇ ÖDEMESİ
STK' LARDAN 104 EMEKLİ AMİRAL TARAFINDAN GECE YARISI YAYIMLANAN BİLDİRİSİNE TEPKİ
OTİZM ENGEL DEĞİL, SADECE FARKLILIKTIR
GELİR KAYBI VE KİRA DESTEĞİ BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI
DÜZCE VALİLİĞİ 30.03.2021 TARİHLİ OLAĞANÜSTÜ İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU MECLİSİ KARARLARI
© Copyright 2012 - Tüm Hakları Saklıdır. - T.C. Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği